ورود به دنیای شبکه ...
BLACK FRIDAY

جمعه مِشکی(BLACK FRIDAY)

جمعهٔ سیاه (به انگلیسی: Black Friday) یا حراج جمعه در آمریکا روز بعد از روز شکرگزاری است که عملاً آخرین جمعهٔ ماه نوامبر به‌شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود.

اصطلاح بلک فرایدی یا جمعه سیاه تا حدود دهه هشتاد میلادی و پس از آن در ایالات متحده امریکا یا سایر نقاط جهان زیاد شناخته شده نبوده و به چندان کار برده نمی‌شده است. در طی این رویداد که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می‌شود فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین اجناس خود را با تخفیف‌های بسیار زیاد به حراج می‌گذارند. معمولا در این روز مشتریان بسیار زیادی برای خریدن اجناس تخفیف خورده به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند. حتی در برخی موارد گزارش‌هایی مبنی بر خشونت و درگیری بین مشتریان برای خریدن کالاهایی که تخفیف‌های بسیار زیاد داشته‌اند هم به چشم می‌خورد.

در واقع جمعهٔ سیاه، یک روز تعطیل نیست، اما اکثر شرکت‌ها این اجازه را به کارکنان خود می‌دهند که این روز را مرخصی گرفته و به خرید سال نو بپردازند. سال‌ها است که این روز، شلوغ‌ترین روز برای فروشنده‌ها است. هر چند آمریکای شمالی محل اصلی رخداد این سنت است، اما همچون بسیاری از سنت‌های دیگر این منطقه، این سنت نیز به کشورهای دیگر سرایت کرده‌است. این روز به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها پیش از ساعت ۴ صبح کار خود را آغاز کرده و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا پیش از آغاز شب خرید کرده باشند.

از اولین کاربردهای ثبت‌شده عبارت بلک فرایدی، می‌توان به مجله (Factory Management and Maintenance) در نوامبر سال ۱۹۵۱ اشاره کرد. در آن دوران کارگران به صورت دسته جمعی با همدیگر توافق می‌کردند، و به بهانه‌های مختلف مرخصی می‌گرفتند. بدین ترتیب، فردای روز عید شکرگزاری (روز جمعه) به کارخانه‌ها نمی‌رفتند، و تعطیلاتی چهار روزه داشتند. (پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه). اما مثل بسیاری از کلمات دیگر زبان انگلیسی، کار برد عبارت بلک فرایدی به این صورت جا نیفتاد.

با جا افتادن خریدهای اینترنتی، فروشگاه‌های آنلاین هم در رویداد بلک فرایدی حضور یافتند. رقابت در صف‌های طولانی، پدیده‌ای متفاوت در کشورهای دیگر است. همان‌طور که مردم برای فیلم‌های معروف سینمایی، از چندین ساعت قبل با صندلی و تجهیزات کامل گذران وقت حاضر می‌شوند، در مورد بلک فرایدی نیز، این امر بسیار پررنگ‌تر بود. بسیاری از مردم فرصت ایستادن در صف‌های طولانی را نداشتند، و ترجیح آن‌ها این بود که روز عید شکرگزاری پیش خانواده خود باشند. فروشگاه‌های آنلاین، در دوشنبه بعد از شکرگزاری (پایان تعطیلات چهار روزه عید)، پیشنهادهای آنلاین جذاب خود را ارائه می‌دادند. بدین‌صورت، کسانی که موفق به حضور در بلک فرایدی نشده بودند، یا دیر به پیشنهاد موردنظر خود رسیدند هم، شانسی دوباره پیدا می‌کردند. در موارد بسیاری، رویداد بلک فرایدی آنلاین یک هفته کامل طول می‌کشید و آن را با عبارات (Cyber Monday) و (Cyber Week) توصیف می‌کنند.

فلسفه حراجمعه(BLACK FRIDAY) !

فلسفه اصلی حراج جمعه تخفیف بر روی تمامی کالاها است. تخفیفی که باعث ترغیب مشتریان برای رفع نیازهای خود با هزینه کمتر در آستانه سال نو، و خالی شدن انبار فروشگاه‌ها با حاشیه سودی کمتر است.

اما در سال‌های اخیر رقابت بین فروشنده‌ها به حدی بالا گرفت که مفهومی به نام Doorbuster به وجود آمد. اما Doorbuster به چه معنا است؟ همان‌طور که می‌دانید کلمه Door به معنای «در» بوده و کلمه Buster به معنی انفجار یا شکستن چیزی است. به همین دلیل کالاهای با تخفیف ویژه را Doorbuster نامیدند زیرا این کالاها باعث صف کشیدن مردم پشت درهای فروشگاه شده و حتی در بسیاری از موارد نیز تراکم جمعیت مشتریان باعث شکسته شدن در فروشگاه شد.

کالاهای با تخفیف ویژه در واقع یکی از کاتالیزورهای حراج جمعه بوده و افراد زیادی را به خود جلب می‌کنند. این کالاها عموماً از محصولات بسیار جذاب بازار نظیر گوشی‌های پرچم‌دار، تلویزیون‌های بزرگ، آخرین نسل دوربین‌ها یا آخرین و گران‌قیمت‌ترین لباس‌ها هستند که با تخفیفی باورنکردنی حتی تا ۷۰ درصد زیر قیمت اصلی خود عرضه می‌شوند. طبیعی است که فروشنده برخی از این کالاها را با ضرر عرضه می‌کند و فروش انبوه آن‌ها کار غیرعقلانی است. به همین دلیل تعداد کالاهای با تخفیف ویژه (Doorbuster) محدود بوده و عموماً در همان ثانیه‌های اول شروع حراج به پایان می‌رسند.

BLACK FRIDAY

نکات مهم حراجمعه(BLACK FRIDAY) !

تاریخ دقیق بلک فرایدی در سال 1401

اگر می‌خواهید از تخفیفات بلک فرایدی جا نمانید، بهتر است از قبل تاریخ دقیق آن را بدانید و تخفیفات و برنامه‌های فروشگاه مورد نظرتان را چک کنید. بلک فرایدی امسال (2022) در تاریخ جمعه 25 نوامبر برابر با 4 آذر ماه 1401 آغاز می‌شود.

چگونه در بلک فرایدی خرید بهتری داشته باشیم؟

اولین چیزی که با شروع پاییز ممکن است به ذهن‌مان خطور کند، فرارسیدن روز رویایی بلک فرایدی است. جمعه سیاه، به طور رسمی در تاریخ 25 نوامبر شروع می‌شود.
اما همه ما به خوبی می‌دانیم که بسیاری از فروشگاه‌ها، فروش فوق‌العاده و تخفیفات خود را خیلی زودتر از این تاریخ آغاز می‌نمایند.

جمعه سیاه، فرصت مناسبی را برای خرید مقرون به صرفه‌تر محصولات مورد نیازمان فراهم می‌کند؛ کافی است با در نظر داشتن چند نکته کلیدی، خودتان را آماده کنید تا بتوانید خرید به صرفه و مناسبی را در بلک فرایدی پیش رو تجربه نمایید.

برای بلک فرایدی بودجه مشخصی تعیین نمایید

بلک فرایدی، ترازوی نامتعادلی از فرصت‌های کم و بودجه محدود، در مقابل تخفیفات وسوسه انگیز و محصولات متنوع است. پس بهتر است از چند هفته یا حتی چند ماه قبل، پس انداز مناسبی برای برای جمعه سیاه پیش رو تدارک ببینید.

لیست خرید داشته باشید

بهتر است از همین حالا، لیستی از محصولات مورد نیاز خود تهیه کنید. همانطور که اشاره شد، بلک فرایدی شما را با سیل عظیمی از محصولات متنوع و مقرون به صرفه روبرو می‌کند. این امر اگرچه در نگاه اول هیجان انگیز به نظر می‌رسد، اما ممکن است تمام برنامه‌های شما را به هم بریزد.

بسیاری از افراد، بعد از گذشت بلک فرایدی با انبوهی از محصولات خریداری شده و غیر ضروری مواجه می‌شوند. در حالی که به خاطر عدم برنامه ریزی و هیجان تخفیفات، کالاهای ضروری و مورد نیاز خود را در این فرصت کم‌نظیر تهیه نکرده‌اند.

قیمت‌های کنونی را پایش و بررسی کنید

بعد از تهیه لیست، توصیه می‌شود قیمت بدون تخفیف کالاهای مورد نظرتان را پایش کنید و میزان تخفیف آنها را در بلک فرایدی بسنجید. این کار به شما کمک می‌کند خرید به صرفه‌تری داشته باشید.

از سر زدن به فروشگاه‌های آنلاین غافل نشوید

قطعا بعد از گذشت سال‌های سخت کرونا، خرید حضوری شور و هیجان بیشتری دارد. اما بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین، تخفیف‌های فوق‌العاده‌ای را اعلام می‌کنند که ممکن است در خرید حضوری خود نظیر آنها را نبینید.

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

برخی از فروشنده‌ها، سعی می‌کنند از شرایط پیش آمده سو استفاده کنند.برای مثال، ممکن است چند هفته پیش از بلک فرایدی قیمت محصولات خود را به شکل چشمگیری افزایش دهند و به اسم تخفیف، کالاهای خود را به فروش برسانند.

قیمت کالاها را در فروشگاه‌های مختلف چک نمایید

بلک فرایدی فقط رقابت بین خریداران و مشتریان نیست. بلکه ماراتنی تنگاتنگ بین فروشندگان و تولید کنندگان نیز به حساب می‌آید. با توجه به رقابت بالای بین فروشندگان، قیمت کالاها ممکن است در سایت‌ها و فروشگاه‌های مختلف اختلاف چشمگیری داشته باشد.
با چک کردن قیمت محصول مورد نظر خود در چند فروشگاه، احتمالا می‌توانید خرید بهتری را تجربه کنید.

از منابع معتبر خرید کنید

درست است که بلک فرایدی روز تخفیفات شگفت انگیز است، اما باید مراقب قیمت‌های غیر معقول هم باشید. برای جلوگیری از هرگونه مشکل، می‌توانید نکات زیر را هنگام خرید در نظر بگیرید:

 • تاریخ انقضای محصولات را چک کنید. این امر در خرید مواد خوراکی و لوازم آرایشی بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که این دست کالاها، به طور مستقیم با سلامت پوست و بدن شما ارتباط دارند.
 • از فروشگاه‌های آنلاین معتبر و شناخته شده خرید کنید تا از هرگونه امکان کلاهبرداری در این ایام جلوگیری نمایید.
 • پیش از خرید، از اصل بودن کالاهای مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

پرفروش ترین محصولات در بلک فرایدی ۲۰۲۱

پرفروش ترین محصولات در در بلک فرایدی سال 2021 نسبت به ماه های گذشته در همان سال شامل آیتم های زیر بوده است:

 • اسباب بازی ها

  افزایش۹۵۴درصدی
 • هودی و سوئیشرت

  افزایش۸۰۵درصدی
 • لباس های زمستانی

  افزایش۷۲۰درصدی
 • کنسرت بازی های نینتندو

  افزایش۶۴۸درصدی
 • محصولات مراقبت شخصی

  افزایش۵۵۳درصدی
 • آمازون اکوشو

  افزایش۵۲۰درصدی
 • محصولات دیجیتال

  افزایش۴۲۰درصدی
 • پوشاک

  افزایش۳۷۶درصدی

در بلک فرایدی به دلیل تخفیف های چشمگیر میزان خرید بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

BLACK FRIDAY

جمعه مِشکی(BLACK FRIDAY) در جهان

استثنایی‌ترین روز حراجی در دنیا یا همان بلک فرایدی (حراج جمعه) این روزها همه گیر شده‌است. در اکثر نقاط دنیا این روز به عنوان پادشاه حراجی‌ها به رسمیت شناخته شده و برگزار می‌شود. خریداران همواره به این روز به عنوان فرصتی طلایی برای خرید نگاه کرده و نوع و تاریخ برگزاری این حراجی در هر یک از کشورهای دنیا با توجه به فرهنگ آن‌ها متغیر است. در سال ۲۰۱۸، به‌طور رسمی ۱۲۹ کشور در مراسم بلک فرایدی شرکت کردند که با فعالیت ایران و ۲۹ کشور دیگر که برخی از فروشگاه‌ها در آن شرکت می‌کنند، این آمار به ۱۵۹ کشور رسید!

با این حال شاید برایتان جالب باشد که برخی از برندهای لوکس دنیا همچون گوچی و شنل به دلایل خاص خود در این مراسم و تخفیف‌ها شرکت نمی‌کنند، چرا که آن‌ها ترجیح می‌دهند مشتریان ثروتمند و خاص خود را داشته باشند!

با وجود اینکه بلک فرایدی یک سنت امریکایی است اما طی این رویداد میزان فروش در بسیاری از کشورهای دیگر هم مانند امریکا رشد چشمگیری پیدا می‌کند. در این روز بازارها در بسیاری از کشورها مثل کانادا، برزیل، سنگاپور بریتانیا و حتی در کشورهایی مثل مکزیک، رومانی،‌ هند، فرانسه، آلمان و… تا دو برابر وضعیت معمول رونق می‌گیرد.

LINENET

جمعه مِشکی(BLACK FRIDAY) در ایران

درست است که بلک فرایدی یک فرهنگ آمریکایی است اما و برخلاف تصور بسیاری، در قاره آسیا نیز غوغایی به پا است! گروه علی بابای چین که یک خرده فروش معروف در آسیا است، در رتبه یک فروش جمعه سیاه قرار دارد و پس از آن فروشگاه Sales و Amazon نیز مورد توجه قرار دارند.  طبق آمار و ارقام، فروش اینترنتی جمعه سیاه از دوشنبه سایبری بیشتر است و به نظر می‌رسد تکرار نام بلک فرایدی در دنیا باعث شده که افراد این روز را بیشتر و بهتر از سایبرماندی بشناسند و در این روز خرید آنلاین را تجربه کنند.

فروشگاه اینترنتی لاین نت در روز  بلک فرایدی سال ۲۰۲۲ تخفیف‌های ویژه‌ای را ارائه می‌دهد که تمامی خریداران بدون نیاز به مراجعه حضوری و با صرف کمترین هزینه می‌توانند تمامی محصولات برند را با تخفیف ویژه‌ حراج سیاه خریداری کنند. امسال نیز در بلک فرایدی ۱۴۰۱ منتظر شما خواهیم بود.

یک هفته جمعه مِشکی لاین نت چگونگی خرید در بلک فرایدی ۱۴۰۱

بسیاری از آنلاین شاپ‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی همچون لاین نت، هوای مشتریان خود را دارد و محصولات را با قیمت پایین به فروش می‌رساند. بنابراین اگر در این روزها نگران هزینه‌های خود هستید، حراج جمعه سیاه فرصت مناسبی است که هر آن چه که می‌خواهید را با قیمت مناسب تهیه کنید.

بنابراین در بلك فرايدي ۱۴۰۱ با یک تیر چند نشان می‌زنید: در شلوغی و ترافیک نمی‌مانید، در آلودگی هوا حضور ندارید، نگران بیماری کرونا و شلوغی نخواهید بود، حافظ سلامت خود و خانواده‌تان هستید و در هزینه‌های خود به صورت قابل توجهی صرفه‌جویی خواهد کرد.

بنابراین جمعه سیاه، مهم‌ترین جمعه‌ی هر سال خواهد بود و شما نیز می‌توانید با خرید آنلاین، از کسب‌و‌کارهای ایرانی نیز حمایت کنید تا در روزهای سخت نیز به راه خود ادامه دهند و شما نیز در سلامت و آرامش در خانه بمانید.

در همین راستا از مشاوران فنی مجموعه بهره مند شوید. کارشناسان فروش ما با در اختیار گذاشتن اطلاعات مفیدی در مورد محصولات مختلف آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

مجموعه لاین نت مرکز توزیع برندهای برتر بازارشبکه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه