ورود به دنیای شبکه ...
Buy a good modem

راهنمایی خرید مودم

برای اینکه بدانیم چه تجهیزاتی نیاز داریم تا آنها را خریداری کنیم باید مودم؛ روتر و مودم روتر ها را بشناسیم.

اتصال اینترنت برای تجهیزاتی نظیر کامپیوتر و لپ تاپ، به واسطه یک سخت‌افزار واسط به نام مودم صورت می‌گیرد که اتصال میان کامپیوتر و شبکه اینترنت را که توسط ISP یا همان سرویس‌دهنده ارائه شده است، برقرار می‌کند.

بنابراین مودم که می‌تواند ویژگی‌های یک روتر را نیز داشته و به عنوان مودم روتر شناخته می‌شود، یک سخت‌افزار ضروری برای اتصال به اینترنت از طریق ISP است.

اما تفاوت مودم با روتر چیست؟ منظور از روتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ آیا می‌توان این دو دستگاه را به جای یکدیگر استفاده کرد؟

مودم چیست؟

مودم‌های Dial-up معمولاً توسط کامپیوترها برای اتصال به اینترنت در اوایل دهه 2000 استفاده می‌شد تا اینکه اینترنت باند پهن یا broadband به طور گسترده در دسترس قرار گرفت. همان‌طور که اینترنت باند پهن محبوب شد، مودم‌های دایل‌آپ توسط کاربران کمتری مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه، اغلب مودم‌ها به صورت تجهیزات سخت‌افزاری جداگانه و بر اساس فناوری باند پهن عرضه می‌شوند و ویژگی‌های مختلفی نیز به آن‌ها اضافه شده است.

مودم در واقع یک دستگاه سخت‌افزاری است که کامپیوتر یا روتر را به شبکه اینترنت متصل می‌کند. برای مثال مودم کابلی و مودم DSL دو نمونه از این نوع مودم‌ها هستند.

کلمه Modem مخفف Modulator/Demodulator بوده و در واقع یک دستگاه سخت‌افزاری است که به کامپیوتر اجازه می‌دهد اطلاعات را از طریق خطوط تلفن، فیبر نوری و یا امواج ماهواره‌ای ارسال و دریافت کند. هنگام ارسال سیگنال، دستگاه داده‌های دیجیتال را به سیگنال آنالوگ تبدیل می‌کند و آن را از طریق یک خط تلفن یا رسانه‌های دیگر می‌فرستد.

بطور مشابه، هنگامی که یک سیگنال آنالوگ دریافت می‌شود، مودم آن را مجدداً به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کند.

مودم‌ها به عنوان یک دستگاه ناهم‌زمان یا همان asynchronous شناخته می‌شوند، به این معنی که دستگاه، داده‌ها را به صورت یک جریان متناوب از بسته‌های کوچک ارسال می‌کند. پس از دریافت، سیستم دریافت‌کننده، داده‌های موجود در بسته‌ها را می‌گیرد و آن‌ها را به شکلی که برای کامپیوتر قابل‌استفاده باشد، دوباره سرهم می‌کند.

Buy a good modem
ویژگی‌های مودم مخصوص کاربردهای خانگی با مودم مخصوص گیمینگ متفاوت است و اغلب هزینه آن‌ها نیز بسته به قابلیت‌هایشان با هم تفاوت دارد.

روتر چیست ؟

روتر دستگاهی است که دو یا چند شبکه سوئیچ بسته یا شبکه فرعی را به هم متصل می‌کند. روتر در اصل دو عملکرد اصلی را انجام می‌دهد:

  1. مدیریت ترافیک بین شبکه‌ها با ارسال بسته‌های داده به آدرس‌های IP مورد نظرشان
  2. ایجاد امکان برای چندین دستگاه به منظور استفاده از یک اتصال اینترنتی مشترک

برای درک بهتر، یک شبکه خانگی را فرض کنید که از چندین کامپیوتر تشکیل شده و از یک مودم برای اتصال به سرویس‌دهنده ISP استفاده می‌کند. این کامپیوترها را می‌توان به کمک یک روتر به مودم متصل کرده و ترافیک ارسالی بین آن‌ها را به وسیله روتر مدیریت نمود.

بیشتر بدانید: انواع مودم + مودم های رایج و موجود در بازار ایران

انواع روترها؛ سیمی و بی‌سیم

انواع مختلفی از روترها وجود دارد. اما بیشتر روترها، داده‌ها را بین LAN (شبکه‌های محلی) و WAN (شبکه‌های گسترده) منتقل می‌کنند.

LAN یک گروه از دستگاه‌های متصل محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص است. یک شبکه محلی معمولاً به یک روتر نیاز دارد. در مقابل، WAN یک شبکه بزرگ است که در یک منطقه جغرافیایی وسیع ساخته شده است.

به عنوان مثال، سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگی که در چندین مکان در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، به شبکه‌های محلی جداگانه برای هر مکان نیاز دارند، و این شبکه‌های محلی به شبکه‌های محلی دیگر متصل می‌شوند تا یک WAN تشکیل گردد. از آنجایی که یک WAN در یک منطقه بزرگ توزیع شده است، اغلب به چندین روتر و سوئیچ نیاز خواهد داشت.

برای اتصال یک شبکه LAN به اینترنت، روتر ابتدا باید با مودم ارتباط برقرار کند. دو راهکار اصلی برای انجام این کار وجود دارد:

  • روتر بی‌سیم: روتر بی‌سیم داده‌های دریافتی از مودم را با تبدیل بسته‌ها از کد باینری به سیگنال‌های رادیویی توزیع می‌کند. سپس آن‌ها را با استفاده از آنتن به صورت بی‌سیم پخش می‌کند.

روترهای بی‌سیم شبکه محلی LAN را ایجاد نمی‌کنند. در عوض، این نوع روترها، WLAN (شبکه‌های محلی بی‌سیم) ایجاد می‌کنند که چندین دستگاه را با استفاده از ارتباطات بی‌سیم به هم متصل می‌کنند.

  • روتر سیمی: مانند روتر بی‌سیم، روتر سیمی نیز دادها را از مودم دریافت می‌کند اما از کابل‌های جداگانه برای اتصال به یک یا چند دستگاه در شبکه، ایجاد یک شبکه LAN و اتصال دستگاه‌های موجود در آن شبکه به اینترنت استفاده می‌کند.
Buy a good modem

مودم روتر به چه معناست؟

همانطور که گفته شد، مودم دستگاهی است که به کابل یا خطوط تلفن متصل می‌شود و داده‌ها یا اطلاعات سرویس‌دهنده ISP را برای کامپیوتر یا دستگاه‌های جانبی دیگر ترجمه می‌کند.

روتر دستگاهی است که این داده‌های اینترنتی را که از طریق مودم وارد شده است، دریافت کرده و با استفاده از یک سیگنال بی‌سیم (Wi-Fi) یا به کمک کابل‌های مختلف، به دستگاه‌های موجود در خانه مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و کامپیوترها و غیره ارسال می‌کند.

اما دسته سومی نیز به نام مودم روترها هستند که ویژگی‌های هر دو دسته را با هم دارند. مودم روتر یک دستگاه واحد است که عملکردهای یک مودم و یک روتر را ترکیب می‌کند. Gateway اصطلاح دیگری است که به معنای مودم روتر است. مزیت اصلی استفاده از مودم روتر، داشتن یک دستگاه برای راه‌اندازی اتصال اینترنت به جای دو دستگاه است.

پیشنهاد اول

مشخصا، روتر در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ کاربرد فراوانی دارد و در صورت بروز مشکل برای اینترنت، کارمندان می‌توانند همچنان ارتباط داخلی سازمانی را از طریق یوتر داشته باشند. اغلب اوقات، ارائه دهنده خدمات اینترنتی کاربران، دستگاهی را ارائه می‌کند که هم به‌عنوان مودم و هم به‌عنوان روتر کاربرد دارد.

  • توصیه می‌کنیم که در صورت امکان، برای استفاده سازمانی یا شرکتی یک مودم و یک روتر جداگانه تهیه کنید و  استفاده کنید.

از آن‌جایی که فناوری مودم به کندی تغییر پیدا می‌کند، معمولا سال‌های متمادی می‌توانید از دستگاه مودم خود استفاده کنید تا زمانی که خراب شده یا قطعه‌ای از آن بسوزد.

این قضیه در مورد روتر صادق نیست. ممکن است که در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری نیاز به تعویض روتر وجود داشته باشد. چرا که همواره شما به دنبال رسیدن به پوشش بهتر است و هر چه قدر که سازمان یا خانه شما بزرگ‌تر شود، می‌توانید یک روتر دیگر خریده و این پوشش را برای مکان‌های بزرگ‌تر فراهم کنید.

دستگاه‌های بیشتری هم ممکن است که در همان شبکه و در همان موقعیت وجود داشته باشند. روترها محدودیت اتصال دستگاه دارند و اگر نیاز به اتصال دستگاه‌های بیشتری باشد، یقینا باید روتر خود را عوض کنید. این هم یکی از نمونه‌های فرق مودم و روتر محسوب می‌شود.

  •  توصیه می‌کنیم که در صورت امکان، برای استفاده خانگی از یک مودم روتر استفاده کنید.

در واقع مودم روتر ترکیبی از مودم اینترنت و روتر بی‌سیم است که ویژگی‌های مشترکی را به کاربر ارائه می‌دهد. از جمله نکات قبل از خرید مودم که باید به آن توجه داشت، این است که آیا نوع شبکه ایجاب می‌کند که از یک روتر هم برای تقسیم ترافیک استفاده شود یا خیر.

در صورتی که تقسیم ترافیک در شبکه لازم است، بهترین و باصرفه‌ترین روش، استفاده از یک مودم روتر است که علاوه بر قابلیت اتصال به اینترنت، امکانات یک روتر را برای توزیع ترافیک، مدیریت آن، سوئیچینگ و غیره، در اختیار کاربر قرار دهد.

تفاوت مودم روتر با هر یک از این تجهیزات، تنها در داشتن قابلیت‌های هردوی آن‌ها در قالب یک سخت‌افزار است و مسلماً از لحاظ هزینه نسبت به هر یک از سخت‌افزارهای مودم و روتر، قیمت بیشتری دارد اما در مقایسه با دو دستگاه، هزینه کمتری را برای کاربر به همراه دارد.

واضح‌ترین تفاوت مودم و روتر این است که مودم به اینترنت وصل می‌شود و روتر دستگاه‌ها را به اینترنت یا همان Wi-Fi دریافتی از مودم متصل می‌کند. اما از نظر قابلیت‌های جزئی، تفاوت‌هایی میان این دو سخت‌افزار وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید: انواع مودم + مودم های رایج و موجود در بازار ایران

پیشنهاد دوم

  • اگر می‌خواهید تنها یک کامپیوتر را به اینترنت متصل کنید و هزینه زیادی هم برای آن صرف نکنید، می‌توانید از مودم استفاده کنید. برای اتصال به اینترنت سرویس‌دهنده ISP، تنها یک مودم که پورت‌های اترنت آن نیز محدود است، پاسخگوی نیاز شما در این شرایط خواهد بود.
  •  اگر می‌خواهید به صورت مدیریت شده از WiFi استفاده کنید یا چندین دستگاه را به یک شبکه اینترنت متصل نمایید، به مودم و روتر به صورت همزمان نیاز خواهید داشت. از آنجایی که اکثر مودم‌ها فقط تعداد محدودی پورت اترنت LAN دارند، تنها می‌توان تعداد کمی (مثلاً 3 یا 4) سخت‌افزار نظیر کامپیوتر را به آن‌ها متصل کرد.
  • اما اگر در شبکه محلی خود، چندین دستگاه دارید که نیاز به اتصال به اینترنت دارند، روتر ضروری است. با این حال، شما نمی‌توانید به تنهایی با کمک یک روتر به اینترنت دسترسی داشته باشید. یک روتر باید به مودم متصل باشد تا بتواند اتصال اینترنت را بین سخت‌افزارهای شبکه شما توزیع کند.
  • با این اوصاف، هنگام ایجاد یک اتصال اینترنت محلی، نیازی به تهیه مودم و روتر به صورت جداگانه نیست. امروزه دستگاه‌هایی وجود دارند که عملکرد مودم و روتر را توأماً دارا هستند. همان‌طور که قبلاً گفتیم، به این تجهیزات مودم روتر گفته می‌شود و ویژگی‌های هر دو سخت‌افزار را با هم دارند.
WIFI

چند نکته که حتما در خرید به آن توجه کنید !

بالاترین سرعتی اینترنتی که می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید را پیدا کنید:

با تماس با سرویس دهنده اینترنت خود در زمان خرید سرویس و یا مشاهده ریز مصرف اکانت خود می‌توانید سرعت اینترنتی که به آن دسترسی دارید را پیدا کنید. سرعت اینترنت که با مقیاس مگابیت بر ثانیه(Mbps) اندازه‌گیری و توصیف می‌شود می‌تواند حداقل مقدار سرعت روتر انتخابی شما را مشخص کند.

بعنوان مثال: اگر بالاترین سرعت اینترنت شما 100 مگابیت بر ثانیه است به مودمی نیاز دارید که حداقل سرعت 100 مگابیت بر ثانیه را بتواند پوشش دهد.

محدوده‌ای که مودم باید پوشش دهد را مشخص کنید:

یک راه درست برای اینکه بتوانید این محدوده را تعیین کنید اینست که بدانید قرار است مودم کجا قرار بگیرد. و پس از آن نیاز هست نقاطی که مایل هستید به سیگنال مودم دسترسی داشته باشید مثل اتاق‌ها و فضای نشیمن و… را در نظر بگیرید.

– این نکته را مدنظر داشته باشید که دیوارها و طبقات از قدرت سیگنال وایرلس می‌کاهد. که در این شرایط باید مودم روتری با قدرت سیگنال بالاتر انتخاب کنید تا بتواند طبقات مختلف و یا اتاق‌های بیشتری را پوشش دهد.

– اگر تعداد طبقات بیشتر و یا فضای گسترده‌ای برای پوشش گرفتن دارید شاید نیاز باشد چند روتر را روی این شبکه تنظیم کنید و از آنها استفاده کنید تا فضای مورد انتظار شما را پوشش دهد.

لیست دستگاه‌هایی که قرار است به مودم متصل شوند را تهیه کنید:

تهیه کردن لیست دیوایس‌هایی که قرار است به مودم متصل شوند(بعنوان مثال تلفن همراه، کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ، تلویزیون و …) می‌تواند نوع مودم شما را تعیین کند. به این ترتیب که اگر تعداد دیوایس‌های اتصالی شما به مودم زیاد است باید مودم بزرگ‌تر و قویتری انتخاب شود و برعکس.

– یک مودم کوچک با پاور متوسط می‌تواند کامپیوترهایی را ساپورت کند که عمل‌هایی که به پهنای باند کمی احتیاج دارند را انجام می‌دهند. در حالیکه وقتی قرار است عمل‌هایی با پهنای بالا اجرا شوند به مودم قدرتمندتری احتیاج است.

– همچنین در نظر بگیرید که از اینترنت چه استفاده‌ای قرار است بکنید. مثلا سرچ کردن روند خیلی ساده‌تر و کم مصرف تری نسبت به بازی کردن و یا ارسال و دریافت دائمی داده دارد.

MODEM

رنج جستجوی خود را می‌توانید به دسته‌بندی روترهای سری “N” و سری “AC” محدود کنید:

تمامی مودم روترهای وای فای از یکی از استانداردهای بین‌المللی Wi-Fi 802.11 پیروی می‌کنند. معمولا یک یا دو حرف در جلوی مدل نامبر دستگاه ورژن استانداری که پیروی می‌کند را نشان می‌دهد.

اگر می‌خواهید به بیشترین بهره‌وری و کارایی دست پیدا کنید سراغ مدل‌هایی بروید که نام آن ها به “AC” ختم می‌شود.

– استانداردهای قدیمی که به عناوین A,B و G ختم می‌شوند امروزه منسوخ شده به حساب می آیند.

بیشتر بدانید: انواع مودم + مودم های رایج و موجود در بازار ایران

مطمئن شوید مودم روتر انتخابی شما از روش رمزگذاری WPA2 پشتیبانی می‌کند:

انواع مختلفی از روش‌های رمزگذاری امنیتی وجود دارد ولی در حال حاضر WPA2 آخرین روش می‌باشد و بنابراین امن‌ترین روش کدگذاری اخیر شمرده می‌شود. تمامی مدل‌هایی که از استاندارد AC پشتیبانی می‌کنند باید روش کدگذاری WPA2 را نیز پشتبانی کنند.

– از انتخاب پروتکل‌های WEP و WPA خودداری کنید چرا که از سال 2006 به بعد این روش‌ها قدیمی به حساب می‌آیند.

– اگر بهر دلیلی نتوانستید WPA2 را در صفحه ویژگی‌های محصول پیدا کنید با مرکز پشتیبانی محصول تماس بگیرید و در مورد روش کدگذاری محصول سوال کنید.

با واحد مشتریان صحبت کنید:

اگر شما یک فروشگاه فیزیکی را برای خرید انتخاب کرده‌اید می‌توانید با مرکز پشتیبانی مشتریان فروشگاه صحبت کنید تا تمامی آنچه راجع به کارکرد دستگاه انتخابی شما، چه دانسته‌های شخصی و چه اطلاعاتی که از سمت مشتریان کالا به دست آورده‌اند را در اختیار شما بگذارند.

در همین راستا مجموعه لاین نت آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شماست.

مجموعه لاین نت مرکز توزیع برندهای برتر بازارشبکه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه