ورود به دنیای شبکه ...
Network equipment

تجهیزات شبکه (سخت‌افزار شبکه)

سخت‌افزار شبکه که با نام‌های تجهیزات شبکه یا دستگاه‌های شبکه رایانه‌ای نیز شناخته می‌شود دستگاه‌های فیزیکی هستند که برای برقراری ارتباط و تعامل بین دستگاه‌ها در یک شبکه رایانه‌ای بکار می‌روند.

امروزه کاربرد اینترنت و شبکه در جامعه گسترش پیدا کرده و اکثر ما از اینترنت در بستر این شبکه‌ها استفاده می‌کنیم بدون اینکه با مهم‌ترین تجهیزات آن آشنایی داشته باشیم. ما در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین تجهیزات شبکه را معرفی کنیم. شبکه‌ی کامپیوتری به مجموعه‌ای از دو یا چند کامپیوتر گفته می‌شود که به یکدیگر متصل هستند و می‌توان از طریق آن‌ها اطلاعات را به اشتراک گذاشت. توجه داشته باشید برای برقرای این ارتباط، به تجهیزات شبکه نیاز است تا این شبکه‌ی کامپیوتری بتواند عملکرد درست خود را انجام دهد، درواقع ایجاد ارتباط بین دستگاه‌ های مختلف از جمله کامپیوتر، لپتاپ، مودم، پرینتر، دستگاه فکس و… است.

واحدهایی که گیرنده نهایی یا تولیدکننده داده‌ها هستند میزبان (host) یا تجهیزات پایانه (terminal) نامیده می‌شوند.

با پیشرفت فناوری و ادغام شبکه‌های مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP) با زیرساخت‌های ساختمانی و لوازم خانگی، سخت‌افزار شبکه به دلیل تعدد به شدت فزاینده نقاط پایانی توانای شبکه، به یک گزاره مبهم تبدیل شده.

تجهیزات شبکه شامل تمام ابزار های مورد نیاز برای ایجاد شبکه ها، نگهداری و تعمیرات آن ها می شود.
در شبکه های کامپیوتری، بعد از پیاده سازی، تکنسین ها موظف به نگهداری از تجهیزات و در صورت وقوع اشکال، تعمیر آن هستند.

ممکن است با خود بگویید که دیگر چند کیس و مانیتور و کابل که نیاز به ابزارآلات خاصی ندارد!

اما اصلا این طور نیست. در پیاده سازی یک شبکه، قطعات و تجهیزات زیادی دخیل هستند که تدارک، نحوه نصب و استفاده صحیح از آن ها نیازمند تجربه و دانش است.

تجهیزات شبکه به چند دسته تقسیم می شوند؟

تجهیزات شبکه به دو دسته بزرگ، تجهیزات Passive (پسیو) و تجهیزات نوع Active (اکتیو) دسته بندی می شوند. در هر کدام از این ها، ابزار های مختلف با کاربرد های متعددی وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

یک نوع از آنان برای کارایی احتیاج به برق و جریان الکتریکی دارند و نوع دیگر بدون توان الکتریکی کار می کنند.

نوع اول که احتیاج به انرژی برق دارند Active (فعال) نامیده می شوند و نوع دوم که نیازی به انرژی برق ندارند، Passive (غیرفعال) نام دارند. هر کدام از تجهیزات این دسته ها دارای ویژگی های خاص خودشان هستند که در ادامه آنان را توضیح خواهیم داد.

تجهیزات پسیو شبکه

کابل شبکه

یکی از ضروری‌ترین تجهیزات شبکه کابل است که شامل ۸ رشته سیم می‌شود. کابل کشی برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر و سوییچ شبکه انجام می‌شود. علاوه بر آن، در خطوط تلفن و اینترنت شبکه از کابل شبکه استفاده می‌شود.

Miniature engineer and workers working with lan cable

سوکت شبکه

برای اینکه تجهیزات شبکه را بیشتر بشناسیم لازم است اصلی‌ترین وسایل راه‌ اندازی شبکه را معرفی کنیم که یکی ازآن‌ ها سوکت است. سوکت شبکه، وسیل های است که به کابل متصل شده و به برای اتصال کابل به سوییچ و کامپیوتر به منظور کاربرد دارد. سوکت فیبر نوری یا کانکتور فیبر نوری شبکه، به منظور اتصال فیبر نوری به تجهیزات دیگر کامپیوتر به کار می‌رود.

Phone connector wires and usb chargers

فیبر نوری

برای انتقال داده‌ ها و سیگنال‌ ها از فیبر نوری استفاده می‌شود. مزیت فیبر نوری، قابلیت انتقال اطلاعات و سیگنال‌ ها با سرعت بالا و در مسافت‌ های طولانی است. فیبر‌ های نوری امروزه نقش مهمی در گسترش شبکه کامپیوتری، اینترنت و مخابرات دارند.

Connection of optical fiber cable, technology

رک شبکه

رک به محفظه ‌ های فلزی با در شیش های گفته می‌شود که تجهیزاتی مانند روتر‌ ها و سوییچ‌ ها در آن‌ ها نگهداری می‌شود. رک‌ ها دارای هواکش و قفل و چرخ هستند و با توجه به نیاز و گستردگی شبکه، در ابعاد مختلفی وجود دارند. مثلاً برای شبکه‌ های کوچک رک ۵ الی ۶ واحدی مناسب است. این دسته از تجهیزات پسبو می‌توانند دیواری یا ایستاده باشند.

Data center with server racks in a corridor room. 3d render of digital data and cloud technology

پچ پنل

همان‌طور که گفتیم در این مقاله قرار است تجهیزات شبکه را بیشتر بشناسیم. یکی از آن تجهیزات که کاربرد جالبی دارد پچ پنل است. این وسیله نقش ارگنایزر را دارد و در رک‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این صورت که تعداد زیادی از کابل‌ های موجود در محفظه که به سوییچ اتصال دارد جمع‌آوری و مرتب می‌کند.

1U 19

کارت شبکه کابلی

کارت شبکه وسیل های است که برقراری ارتباط کابل شبکه با دیگر تجهیزات شبکه را فراهم می‌کند. کابل شبکه توسط سوکت شبکه به کارت شبکه متصل می‌شود.

connectivity problem concept with lan cable & network card Stock Photo | Adobe Stock

تجهیزات اکتیو شبکه

روتر

روتر‌ ها یکی از با اهمیت‌ترین تجهیزات شبکه هستند که باید بشناسید. وظیفه روتر‌ ها برقراری ارتباط میان شبکه‌ های مختلف و شناسایی آی پی‌ ها است.

The Best Wi-Fi Routers for 2022 | PCMag

سوئیچ شبکه

سوییچ توسط کابل به کامپیوتر مرتبط می‌شود تا ارتباط فیزیکی بین کامپیوتر‌ ها فراهم شود. در هر شبکه کامپیوتری، سوئیچ شبکه نقش اساسی و بنیادی دارد. به طوری که با وجود سوییچ شبکه، کاربران مختلف می‌توانند اطلاعاتی را به طور همزمان از طریق شبکه ارسال کنند. مزیت آن این است که مشکل ترافیک در شبکه ایجاد نمی‌شود و سرعت دستیابی کاربران به خاطر سرعت ارسال پیام توسط دیگر کاربران دچار اختلال نخواهد شد. دارای انواع مختلفی است. یکی از انواع آن‌ ها، سوییچ‌ های LAN هستند که ارتباط‌ های شبکه میان دو دستگاه که به هم متصل هستند را موجب می‌شود.

https://www.cisco.com/c/en/us/solutions/small-business/resource-center/networking/understanding-the-different-types-of-network-switches/jcr:content/Grid/article_649b/layout-article/wide_narrow_v2_c05/WN-Wide-V2-1/spotlight_faa6_copy__82802288.img.jpg/1587717109429.jpg

اکسس پوینت

اکسس پوینت تجهیزاتی بوده که از لحاظ کارایی مانند سوییچ‌ ها هستند و موجب برقراری ارتباط بین کامپیوتر از طرق شبکه بدون سیم.

https://sol-distribution.co.uk/wp-content/uploads/2020/09/dap_2610_image_front_2-600x338.png

سرور‌ ها

سرور‌ ها که از مهم‌ترین قسمت‌ های شبکه هستند، کار سرویس‌رسانی در شبکه را انجام می‌دهند. سرور‌ ها در ابعاد متفاوت از نظر کارایی تولید می‌شوند.

https://news.sophos.com/wp-content/uploads/2019/07/shutterstock_571378933-compressor.jpg?w=1200

مودم

مودم‌ ها نیز از شناخته‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات شبکه است که به منظور برقراری ارتباط با استفاده از اینترنت به کار می‌رود.

Wifi router, wireless broadband modem with antennas in front and perspective view.

کاربرد‌ های شبکه

شبکه با توجه به گستردگی و ابعاد، کاربرد مختلفی دارد که در ادامه به بعضی از آن‌ ها با ذکر مثال اشاره می‌کنیم.

شبکه خانگی

یک مثال مهم در مورد شبکه‌ های خانگی، راه‌ اندازی شبکه به واسطه اتصال مودم و موبایل یا کامپیوتر است.

شبکه دفاتر کوچک

بسیاری از دفاتر کوچک بین لپ‌تاپ، کامپیوتر، پرینتر و مودم و… شبک های ایجاد می‌کنند تا بتواند ارتباطی بین پرینتر و لپتاپ و کامپیوتر را برقرار کند و از اینترنت مودم برای این کار استفاده کند.

شبکه شرکت‌ های متوسط

شرکت‌ های بازرگانی بهترین مثال برای این کاربرد هستند. این شرکت‌ ها ده‌ ها لپ‌تاپ، دستگاه ساعت زنی و… دارند. برقراری ارتباط بین دستگاه ساعت زنی و لپتاپ‌ های شرکت یک شبکه ایجاد می‌کند که به منظور ثبت ساعات ورود و خروج کارکنان کاربرد دارد. از طرفی نرم‌افزار‌ های مختلفی در شبکه به صورت اشتراکی بین کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شبکه شرکت‌ های بزرگ

اگر تجهیزات شبکه را بیشتر بشناسیم متوجه خواهیم شد که میزان استفاده از هریک به گستردگی شبکه بستگی دارد. شبکه شرکت‌ های بزرگ به تجهیزات بیشتری احتیاج دارند. برای مثال کارخان های را در نظر بگیرید که دفتر‌ های مختلفی در شهر‌ های مختلف دارد. بین تمام آن‌ ها شبکه ایجاد می‌شود و همه شعبه‌ ها یک نرم افزار مالی مشترک دارند.

شبکه‌ های صنعتی

این شبکه‌ ها بسیار گسترده‌تر بوده و از کاربرد‌ های مهم شبکه است. برای مثال شرکت آب منطق های شیراز را در نظر بگیرید که یک شبکه بزرگ بین مخازن، دفاتر و سد ایجاد کرده است. وجود شبکه در این سازمان امکان کنترل میزان مخازن و باز و بسته کردن سد و… را کنترل کند.

شبکه نظارت تصویری

یکی از بهترین مثال‌ هایی که می‌توان برای شبکه نظارت تصویری زد که امکان کنترل تمام دوربین‌ های کشور را برای این سازمان فراهم می‌کند.

شبکه مخابراتی

این شبکه بسیار گسترده بوده و شبکه اپراتور های تلفن همراه مانند ایرانسل از جمله مثال‌ هایی است که برای این کاربرد گسترده شبکه می‌توان زد. شبکه اپراتور تلفن همراه از میلیون‌ ها دستگاه تشکیل شده است و هر کدام از موبایل‌ های ما درواقع یکی از بخش‌ های شبکه است.

تجهیزات شبکه (سخت‌افزار شبکه) در ایران

کاربرد‌ های شبکه بسیار گسترده‌تر بوده که با هدف برای نظارت بهتر، عملکرد سریع‌تر و آسان‌تر راه اندازی می‌شوند. در دنیای امروز راه‌ اندازی شبکه و خدمات مربوط به آن ضرورت دارد.

اگر شما یک فروشگاه اینترنتی یا فیزیکی را برای خرید انتخاب کرده‌اید می‌توانید با مرکز پشتیبانی مشتریان فروشگاه صحبت کنید تا تمامی آنچه راجع به کارکرد دستگاه انتخابی شما، چه دانسته‌های شخصی و چه اطلاعاتی که از سمت مشتریان کالا به دست آورده‌اند را در اختیار شما بگذارند، همچنین خدمات پس از خرید خیلی مهم است حتما به گارانتی محصولات توجه فرمایید و سراغ محصولات گارانتی اصلی ۳ سالِ بروید.

در همین راستا از مشاوران فنی مجموعه بهره مند شوید. کارشناسان فروش ما با در اختیار گذاشتن اطلاعات مفیدی در مورد محصولات مختلف سیسکو ، مجموعه لاین نت شما را برای خریدی هدفمندتر راهنمایی کرده و آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

مجموعه لاین نت مرکز توزیع برندهای برتر بازارشبکه ایران

فروشگاه شرکت هوآوِی(HUAWEI)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه