Norouz

جشن باستانی نوروز

در سال های اخیر پس از شیوع گسترده COVID-19 در سراسر ایران و جهان این جشن باستانی و مهم برای پارسی زبانان و جهان به چالشی بزرگ برخورد کرد. نوع برگزاری این آیین را با تغییرهایی همراه شد. تغییراتی که مخالف دیدوبازدید بود. از مهم ترین ارکان این عید بزرگ در سراسر جهان دیدوبازدید دوستداران رفت آمدهای گسترده و مسافرت است.

با شیوع ویروس نام آشنا و درگیری مردم به این ویروس و مبارزه با اون و همچنین توصیه های پزشکی تصمیم اکثریت خانواده ها بر ماندن در خانه و دیدو بازدید از طریق رسانه های اجتماعی و اینترنتی شد. اینجا بود که شاید خیلی از پدر بزرگ ها و مادربزرگ های دوست داشتنیمان با اینترنت آشنایی بیشتری پیدا کردند و خیلی از آنها بر خلاف میل باطنیشان شروع به استفاده از شبکه ی اینترنت و در نتیجه استفاده از فضای مجازی کردند.

البته بسیاری از مردم ترجیح دادند که سفر کنند و این ویروس را دور بزنند. جدا از نتیجه ی آن کرونا آنچه که دلش میخواست را با مردم و جشن باستانیمان کرد.

افراد خیلی فعال در فضای مجازی در ایام نوروز «گوشی رو بذار کنار!»، «به آغوش خانواده برگرد!» و جملاتی از این دست را زیاد شنیده اند. وارد عمل شده و با افتخار اینبار حرفهایشان را میزدند. اما این بار فرق داشت. آنها به درستی یا غلطی همه را توجیح کردند که در خانه بمانید تا زنده بمانید!

با توصیه ها و تبلیغات گسترده مردم و دولت در این ایام دیدو بازدید به شکل گسترده شکل نگرفت و شبکه اینترنت بار دیگر به همه یادآوری کرد که فراتر از آنچه که حس میشود به آن نیاز است.

دنیای مجازی، احساس مجازی

می‌توان گفت هر پدیده‌ای چون چاقوی دو لبه است؛ یک سوی آن موجب بهبود رفتار و عملکرد ما یا ارائه خدمت می‌شود و دیگری باعث از بین بردن رفتارهای مناسب ما و ایجاد مشکل در جامعه. استفاده از شبکه‌های اجتماعی، نرم‌افزارهای پیام‌رسان و… در کنار این‌که موجب افزایش روابط با ارائه امکانات مناسب شده‌، اما طبق نظر بسیاری از کارشناسان روان‌شناسی رفتار اجتماعی کاربران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، طبق تحقیقاتی که در کشور چین انجام شده، بسیاری از دختران و پسران جوان چینی به دلیل استفاده از شکلک‌های موجود در نرم‌افزارها برای بیان احساسات خود قادر به تغییر حالت چهره خود در برخوردهای حضوری در زمان شادی، غم و… نیستند. به نظر می‌رسد حضور در دنیای مجازی در کنار حضور در دنیای واقعی می‌تواند ارزشمند باشد. برای بیان بهتر این مساله می‌توان از زبان شاعر شیرین‌سخن، سعدی‌شیرازی گفت: «اندازه نگه‌دار که اندازه نکوست».

کرونا هرچه که بود فکر میکنم تمام شده و باید برگردیم به آن لحظه های شیرین و لذتبخش دیدار دوستادارانمان و عزیزانمان و رخت ببند بیماری و پاک شود روح هایمان از افسرگی از میان دلهای ما مردم با اصالت سرزمین پرشیا.

تیم لاین نت امیدوار است سال نو سالی را با حالی خوب و دلی آرام با اینترنتی پر سرعت داشته باشید.

تخفیفات ویژه سال نو با قیمت هایی نو

مایه ی افتخار و سربلندی مجموعه لاین نت مرکز توزیع برندهای برتر بازار شبکه ایران است که ۱۵ بهار دلنشین را در کنار شما عزیزان گذرانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه