ورود به دنیای شبکه ...
SHITCOINS

با شت کوین ها (shitcoin) چه کنیم ؟

ابتدا باید بدونیم شت کوین چیه و ماهیت اون چیه. اگر با کلمات انگلیسی آشنایی داشته باشید میدونید که شت (shit) معنی و مفهوم خوبی نداره و عملاً به چیزهایی اطلاق می‌شود که به درد خاصی نمی‌خورند و اصطلاحاً بی‌ارزش هستند. در دنیای اصطلاحات ارز دیجیتال هم اصطلاحات بسیاری وجود دارد که شت کوین یکی از آن‌هاست. ممکن است که در وهله اول به این فکر کنید که این کلمه به ارزهای دیجیتال بی‌ارزشی گفته می‌شود که همین‌طور برای خودشان وجود دارند. این فکر شما دقیقا درست نیست، اما کاملاً هم اشتباه نیست!

ارزهای دیجیتالی که با عنوان Shitcoin شناخته می‌شوند، دسته‌ای متنوع و گسترده از توکن‌ها را در بر می‌گیرند که دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی هستند. شاید آشنایی با این ارزهای دیجیتال به شما کمک کند تا خیلی زود در مورد ظاهر یک واژه قضاوت نکنید. برای اطلاع هرچه بیشتر در مورد این دسته از ارزها و این که چگونه می‌توان با آن‌ها به کسب درآمد رسید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شت کوین چیست؟

در واقع شت کوین یا Shitcoin اصطلاحی است که طی چندسال اخیر به بازار ارزهای دیجیتال وارد شده است. البته این اصطلاح از سال‌های پیش وجود داشته است و اولین‌بار مدتی پس از معرفی بیت کوین از ان استفاده شد. اما در آن زمان به اندازه امروز رایج نبود. همچنین استفاده و کاربرد آنچنانی در دنیای ارز دیجیتال نداشت.

طی سال‌های اخیر با افزایش بسیار زیاد تعداد ارزهای دیجیتال و رسیدن تعداد ارزهای دیجیتال به حدود ۱۶۰۰۰ نوع و بیش از هزاران بازار متفاوت، این اصطلاح نیز رایج شد. از این اصطلاح بیشتر برای نشان دادن بی‌ارزشی یک ارز استفاده می‌کنند. معمولا ارزهایی جز بیت کوین را در بازار ارز دیجیتال، به نام شت کوین‌ها می‌شناسند. در واقع هر ارز دیجیتالی که بدون دلیل خاصی و براساس حدس و گمان قیمت گذاری می‌شود، شت کوین نام دارد.

سرمایه گذاری کور کورانه نکنید

این ارزها در ظاهر ارزهایی فاقد ارزش خاصی هستند. ارزهای فاقد ارزشی که گاهی ممکن است سودهای کلان و بسیار زیادی را شامل شوند. البته پیش از اینکه وسوسه شوید تا سود بسیار زیادی را از این شت کوین‌ها به دست آورید، صبر کنید! باید به یاد داشته باشید که یاد داشتن و دانستن در خریداری و نگهداری این ارزهای دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد! زیرا همان‌قدر که ممکن است این ارزها برای شما سودآور باشند، احتمال دارد که ضرر و زیان زیادی را نیز به دنبال داشته باشند. پس حتما پیش از سرمایه گذاری در بازار خرید شت کوین، نسبت به آن آگاهی لازم را کسب کنید.

ویژگی‌های شت کوین

شت کوین‌ها ویژگی‌های مشخصی را دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم تا بتوانید در خرید شت کوین با آگاهی کامل از این نکات، اتفاقات بهتری را برای خود رقم بزنید. ضمنا اگر هنوز اطلاعات کافی را درباره شت کوین ندارید، این نکات به شما کمک می‌کند تا بدانید شت کوین چیست.

ویژگی‌های شت کوین و انواع آن در بازار

 • 1. هنگام ورود به بازار شناسنامه دقیقی ندارند و سازندگانش اطلاعات کاملی را از کاری که می‌خواهند انجام دهند در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند.
 • 2. ارزش گذاری این ارز براساس اصول دقیقی انجام نمی‌گیرد. بلکه براساس حدس و گمان انجام می‌شود.
 • 3. تیم توسعه دهنده و تشکیل دهنده این ارز دیجیتال، به طور معمول ناشناس هستند و اطلاعات دقیق از آن‌ها در بازار ارز موجود نیست!
 • 4. این ارزها هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و مشخص نیست که به چه دلیل راهی بازار شده‌اند.
 • 5. این پروژه‌ها معمولا با وعده‌های بزرگی شروع به کار می‌کنند اما هیچ چارچوب عملکردی مشخصی را ندارند و براساس دستورالعمل خاصی فعالیت نمی‌کنند.
 • 6. معمولا این پروژه‌ها از دیگر پروژه‌های این بزرگ در این زمینه کپی شده‌اند و خیلی سطحی و بی‌هویت به نظر می‌آیند.
 • 7. مجموع سرمایه داران و دارندگان این ارزهای دیجیتال افراد بسیار کمی هستند و معمولا تازه کار و تازه وارد به دنیای ارزهای دیجیتال و میخواهند که راه ۱۰۰ ساله رو یک شبه طی کنن.
 • 8. نقدینگی در این پروژه‌ها بسیار کم است. ممکن است حتی برخی از آن‌ها به 30 هزار دلار نیز نرسند!
 • 9. استراتژی Pump and Dump یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت این شت کوین‌ها است. منظور با  بازی کردن با قیمت آن مثلا با خیلی پایین آوردن قیمت و یهو بالا بردن قیمت اون سعی در جذب سرمایه گذار دارند.
 • 10.این شت کوین‌ها در هنگام شروع فعالیت با قیمت بسیار پایینی شروع به کار می‌کنند.
 • 11.همچنین هیچ اطلاعاتی از وایت پیپر این محصول در دسترس نیست. در واقع می‌توان گفت که وایت پیپری برای ای ارزها وجود ندارد. منظور از وایت پیپر مطلب یا مقاله ای است که کارایی و  اهداف پروژه اون ارز رو نشون میده و بسیار مهم هستش که در موردش تحقیق صورت بگیره.
Shitcoins

سرمایه گذاری روی شت کوین ها با مبالغ بسیار کم

شت کوین‌ها، ارزهایی با ویژگی‌های بالا هستند که ممکن است خیلی باب طبع همه افراد نباشند اما باید بدانید که گاهی همین ارزهای بی‌ارزش، باعث سود و منفعت بسیار زیادی می‌شوند. خرید شت کوین با اینکه ریسک بزرگی محسوب می‌شود، می‌تواند مزایایی را نیز برای افراد داشته باشد. مزایایی مانند:

 • 1. افزایش شدید قیمت‌ها و سود بسیار زیاد
 • 2. امکان نگهداری ارز برای مدت طولانی و مدید
 • 3. امکان خریداری طیف گسترده‌ای از شت کوین‌ها به طور همزمان

البته باید به یاد داشته باشید که خرید شت کوین ممکن است موجب ضرر شدید و در نهایت صفر شدن سرمایه اصلی نیز بشود. زیرا این ارزهای دیجیتال، پشتوانه دقیق و کاملی را ندارند. اما در مقابل هم ممکن است به سود های خیلی بالایی برسید پس پیشنهاد میکنم در صورت ورود برای سرمایه گذاری با مبالغ بسیار ناچیز و مبلغی که اگر آن را از دست دادید دچار بحران مالی و فکری نشوید خرید فروش شت کوین ها شبیه به شرطبندی است و ریسک بالایی دارد و شانس هم در آن دخیل است. افراد خیلی کمی خوش شانس بوده اند. و از شت کوین ها سود به شدت زیادی بدست آورده اند.

بیشتر اوقات مردم درگیر چندین پروژه هستند که به وضوح هیچ ارزشی ندارند. بخش اصلی این است که آنقدر قوی باشیم که درگیر احساسات نشویم. تقریبا هدف هر رمز ارز جذب سرمایه گذاران جدید است. صرف نظر از این که آیا ارزش واقعی وجود دارد یا خیر، باید بتوانید هر روش بازاریابی شناسایی کرده و با انجام تحقیقات خود ارزش واقعی را پیدا کنید.  معمولا صرافی‌هایی که حجم معاملات کمی دارند و تقریبا ناشناخته هستند، شت‌کوین‌ها را لیست می‌کنند. پس روی این موضوع نیز نمی‌توان حساب کرد. برای دنبال کردن قیمت لحظه ای شت کوین‌ها نیز می‌توانید از سایت‌هایی مثل کوین مارکت کپ استفاده کنید. 

توصیه می‌شود همیشه از چندین منبع کمک بگیرید. اگر تنها به وب سایت پروژه‌ها، تلگرام یا ردیت برای سرمایه گذاری نگاه کنید، بدیهی است که با اطلاعات جذابی روبرو می‌شوید. به جوانب مثبت نگاه کنید، اما مهم‌تر از همه به جوانب منفی نیز نگاه کنید! در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات برای تشخیص یک شت کوین می‌پردازیم. 

۱. کاربرد واقعی رمزارز چیست؟

رایج‌ترین تکنیکی که پروژه‌های کلاهبرداری برای جذب سرمایه گذاران جدید استفاده می‌کنند، ایجاد مشکلی است که حتی وجود خارجی نیز ندارد. تقریبا ۹۹ درصد کوین‌های موجود در بازار ادعا می‌کنند مساله بزرگی را حل می‌کنند اما آیا واقعا این مساله است؟ به احتمال زیاد نه !

۲. قیمت نشان‌دهنده کیفیت نیست

تصور غلط رایج برای سرمایه گذاران جدید این است که افزایش قیمت به معنای این است که یک ارز دیجیتال با ارزش است.

بیت کانکت (Bitconnect) بیش از ۵۰۰۰ درصد رشد داشت و بسیاری تصور می‌کردند که سرمایه گذاری پرسودی انجام داده‌اند؛ اما هنگامی که حباب آن در سال ۲۰۱۷ ترکید، صاحبان آن کلاهبرداری کرده و میلیون‌ها سرمایه گذار را بدون هیچ سرمایه‌ای باقی گذاشتند.

تنها به این دلیل که قیمت یک کوین ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ درصد بالا رفته، به معنای خوب بودن آن نیست. نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که بیشتر سرمایه گذاران کاملا بی‌سواد هستند و هیچ مهارت دیگری جز این‌که از ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری سودآور (FOMO) روی یک دارایی سرمایه گذاری کنند، ندارند. از خود بپرسید آیا این شت کوین قیمت دارد؟ سپس قیمت آن را بررسی کنید. هر توکنی که قیمت آن در زمانی بسیار کوتاه رشد بسیار زیادی داشته باشد، Shitcoin محسوب می‌شود. اگرچه امکان دارد سایر افراد سرمایه خود را به علت FOMO از دست بدهند، سرمایه گذاری روی کوین‌های با ارزش واقعی بسیار مطمئن‌تر است و نگه داشتن بلندمدت آنها امن خواهد بود.

۳. تیم ناشناس

یک تیم ناشناس بسیار نگران‌کننده است. اگر یک تیم معمولی در حال انجام یک پروژه عادی باشد، هیچ دلیلی برای خصوصی بودن وجود ندارد مگر این‌که بخواهد چیزی را پنهان کند. هرگز نباید در پروژه‌ای که چهره و اعتبار صاحبان آن را نمی‌بینید، سرمایه گذاری کنید. در این مواقع دستکاری‌کننده‌های زیادی وجود دارد که ادعا می‌کنند کسی هستند که در واقع نیستند. مراقب باشید.

توسط تیم بزرگی از مشاوران گول نخورید. بسیاری از مشاوران تنها به خاطر اسم و به دلیل این‌که هزینه زیادی دریافت می‌کنند، آنجا هستند؛ به محصول نگاه کنید و کورکورانه نام اسم آنها را دنبال نکنید.

۴. مراقب طرح‌های پانزی باشید

ملاحظه می‌کنید که بسیاری از انجمن‌های کوین‌های خاص دائما در حال شیلینگ کردن (Shilling) کوین در چندین فروم اینترنتی هستند. این رفتار یک ذهنیت گروهی است که سرمایه گذار از آن پیروی کرده و کوین را برای دیگران شیلینگ کرده تا آن را خریداری کنند و باعث بالا رفتن قیمت می‌شود.

این بازی یک چرخه طمع است و مردم دائما سعی می‌کنند تا همه افراد را یکی کنند. این رفتار در بسیاری از طرح های پانزی مشاهده می‌شود که به آنها گفته می‌شود تا برای پاداش گرفتن به دیگران نگاه کنند. لازم نیست که کوین را در جایی شیلینگ کنید. اگر کوین ارزش واقعی داشته باشد، سرانجام با گذشت زمان سرمایه گذاران جدیدی را به خود جذب می‌کند و طبیعتا قیمت آن افزایش می‌یابد.

۵. زمان ایجاد شدن پروژه و ارزش بازار آن

این دو مورد از نکات اولیه‌ای هستند که هنگام مرور یک ارز دیجیتال باید به آنها نگاه کنیم. از هر کوینی که در حباب ICO در سال ۲۰۱۷ یا بعد از آن ایجاد شده اجتناب کنید. در این زمان که هر شخص در زیرزمین خود کوین ایجاد کرده و میلیون‌ها دلار از سرمایه گذاران دریافت کرد.

با نگاه به سن یک کوین می‌توان تشخیص داد که آیا وعده‌های خود را برآورده کرده‌اند یا خیر. به خصوص از کوین‌های جدید اجتناب کنید؛ زیرا هنوز نمی‌توانیم ارزیابی دقیقی از شرکت آن داشته باشیم. به هر نمودار سهام فناوری‌های برتر نگاه کنید و ببینید چند سال طول کشیده تا آنها به جایی که امروز هستند. بسیاری از آلتکوین‌ها تنها چند سال یا چند ماه است که به وجود آمده‌اند، با این وجود مردم پس‌انداز زندگی خود را در آنها سرمایه گذاری کرده‌اند. واقعیت این است همه آنها سرمایه خود را از دست می‌دهند.

ارزش بازار مولفه دیگری است که باید به آن نگاه کرد. کوین‌هایی که تقریبا چند میلیون دلار سرمایه دارند، به راحتی با سفارشات خرید جدید جابجا می‌شوند. این موضوع می‌تواند باعث FOMO ‌شود، اما در عین حال ارزش بازار می‌تواند اندیکاتور نقدینگی ضعیف و عدم موفقیت یک دارایی نیز باشد. بهتر است روی کوین‌هایی که نقدینگی، حجم معاملات و دیگر فاندامنتال‌های مهم را دارند سرمایه گذاری کنید.

6. گول تبلیغات را نخورید

بسیاری از صفحات بزرگ در توییتر، شت کوین‌هایی با ارزش بازار پایین را شیلینگ می‌کنند. احتمالا تعداد زیادی از کوین مذکور به آنها پرداخت می‌شود و به همین دلیل هواداران خود را به خرید این کوین‌ها تشویق کرده و این‌گونه آنها و توسعه‌دهندگان شت کوین‌ها جیب‌های خود را پر می‌کنند. این مورد در بسیاری از حساب‌های بزرگ اتفاق افتاده است و متاسفانه مردم خیلی زود این اتفاقات را فراموش می‌کنند. کسی که اعتباری از طریق اینترنت کسب کرده، نباید تصمیم شما را هنگام سرمایه گذاری در یک پروژه تغییر دهد. همیشه باید تحقیقات خود را انجام دهید.

SHITCOINS

شت کوین های انفجاری کدام‌ها هستند؟

این نوع شت کوین‌ها معمولا افزایش قیمت بسیار زیادی تجربه می‌کنند. به همین دلیل به آنها انفجاری گفته می‌شود. شاید برخی توکن‌ها را دیده باشید که در ۲۴ ساعت، ۶۰۰۰۰ درصد رشد داشته‌اند. به این توکن‌ها شت کوین های انفجاری گفته می‌شود.

شت کوین های جدید را چگونه تشخیص دهیم؟

در هر روز تعداد زیادی شت کوین به بازار عرضه می‌شود و معمولا از همان ابتدا افزایش قیمت ناگهانی دارند. این افزایش معمولا ساختگی است و به‌منظور جلب توجه کاربران انجام می‌شود؛ اما زمانی که کاربران آن را می‌خرند، ناگهان قیمت توکن ریزش می‌کند و کاربران ضرر می‌کنند. 

آیا سایت معرفی شت کوین وجود دارد؟ 

بله سایت‌های زیادی وجود دارند که شت کوین‌ها را معرفی می‌کنند. این سایت‌ها عموما با سازندگان Shitcoinها ارتباط دارند و قبل از انفجار قیمت، خودشان توکن را می‌خرند. سپس با معرفی این توکن‌ها به کاربران، باعث افزایش زیاد قیمت آنها می‌شوند و با فروش توکن‌ها در قله، باعث ریزش قیمت آن می‌شوند.

میم کوین چیست؟

میم‌کوین‌ها توکن‌هایی هستند که هدفشان شوخی است. Memecoinها در دسته شت کوین‌ها قرار می‌گیرند؛ زیرا هیچ برنامه و هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند.

آیا کوینی به نام شت کوین وجود دارد؟

بله یک کوین با همین نام وجود دارد که البته ارزش آن صفر دلار است.

تغییرات قیمت شت کوین ها روند خاصی دارد؟

شت کوین‌ها روند خاصی ندارند و معمولا توسط ترند شدن در شبکه‌های اجتماعی و پامپ و دامپ‌های ساختگی تغییر قیمت می‌دهند.

آیا ایجاد سبد شت کوین سودآور است؟

در ۹۹ درصد موارد خیر و به احتمال زیاد شما کل سرمایه خود را از دست خواهید داد.

در این مطلب لاین نت سعی کردیم به طور کامل اطلاعات مفیدی را در مورد شت کوین در اختیار شما قرار دهید. امیدواریم با مطالعه این مقاله مسیر فعالیت خود در بازار شت کوین را به درستی انتخاب کنید. با این که اشاره کردیم سرمایه گذاری در شت کوین ها ریسک بسیار بالایی دارد اما با سرمایه گذاری خیلی کم و محدود در چند مرحله افزایش قیمت این ارز در زمان کوتاه نیز می‎تواند سود خوبی نصیب سرمایه گذار کند. پس اگر با اطلاعات کافی وارد این دنیا ارز دیجیتال شوید می‌توانید بهترین استفاده را از شت کوین ها انجام دهید.

از اینکه همراه ما بودید صمیمانه متشکریم.

با تشکر از منابع محترم:

mihanblockchain.com

مجموعه لاین نت مرکز توزیع برندهای برتر بازار شبکه ایران

ترید کردن یا هولد کردن ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه