ورود به دنیای شبکه ...
BITCOIN1

پدر ارزهای دیجیتال

تاریخچه بیت کوین یک تاریخ پرتلاطم است و در حال حاضر نیز ما یکی از پرتلاطم‌ترین دوره‌های آن را سپری می‌کنیم. زمانی که شخصی به ارز دیجیتال اشاره می‌کند، چیزی که به ذهن خطور می‌کند بیت کوین است. با این حال پیش از این بسیاری بودند که یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده را امتحان کردند، ولی نتوانستند به طور کامل آن را پیاده‌سازی کنند. از تقریباً یک دهه پیش که بیت‌کوین به واقعیت تبدیل شد، بسیاری اوج‌ها و فرودها را پشت سر گذاشته است. برای برخی از معامله‌گران بیت کوین، این بخشی از جذابیت آن است. تاریخچه بیت کوین از ابتدایی ساده در سال ۲۰۰۸ تا اوج قیمت خود در سال ۲۰۲۱، سرمایه‌گذاران را به شدت به سمت خود جذب کرده است. رشد بیت کوین الهام‌بخش ارزهای دیجیتال دیگر شده که فرصت‌هایی جدید برای سرمایه‌گذاران و کسب‌ و کارها ایجاد کرده است.

تاریخچه بیت کوین چیست و چگونه آغاز شد، پیشینیان آن چه کسانی بودند و چرخش‌های غیرمنتظره در تاریخچه ارز BTC چه بوده است؟

بیت کوین چیست؟

بیتکوین یک ارز الکترونیکی غیرمتمرکز همتابه‌همتا است. این بدان معناست که افراد می‌توانند بدون نیاز به هر شخص ثالث به عنوان واسطه، مستقیماً برای یکدیگر پول ارسال کنند. در سیستم مالی سنتی، تراکنش‌ها می‌توانند توسط اشخاص واسط مداخله شوند و هزینه‌های مبادله می‌تواند افزایش یابد.  بیت کوین به دنبال آن است تا مردم مجبور نباشند برای انجام تراکنش‌های مالی به دولت یا موسسات مالی متکی باشند. بیتکوین به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از بلاکچین بیتکوین، که به روش اثبات کار برای ردیابی و تأیید تراکنش‌‎ها متکی است و از رمزنگاری برای حفظ یکپارچگی شبکه استفاده می‌کند، بین خود تراکنش مالی داشته باشند.

در حالی که بیتکوین دارای تعدادی از ویژگی‌های پول سنتی مانند قابل حمل، کمیاب، دوام، تعویض پذیری، تقسیم پذیری و تشخیص است، به جای اعتماد به پشتوانه فیزیکی مانند نقره و طلا یا مقامات مرکزی مانند ارزهای فیات، طبق قواعد ریاضی است. با تمام این ویژگی‌ها تنها چیزی که برای حفظ ارزش یک شکل خاص از پول لازم است، پذیرش و اعتماد است. مانند سایر ارزها، ارزش بیتکوین از تمایل مردم برای پذیرش آن به عنوان پرداخت ناشی می‌شود. این معیار را می‌توان در تعداد روزافزون کاربران، بازرگانان و استارت‌آپ‌هایی که از بیتکوین استفاده می‌کنند، اندازه‌گیری کرد. تاریخچه بیت کوین نشان می‌دهد که محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده در جهان است و برخی از طرفدارانش معتقدند که روزی می‌تواند جایگزین پول نقد فیزیکی شود. در حالی که هنوز روند بیت کوین کامل نیست، سرمایه‌گذاران نسبت به تحولاتی که از زمان پیدایش کریپتو ایجاد شده، بسیار خوشبین هستند.

BITCOIN1
ساتوشی بیت کوین را پس از بحران بانکی سال ۲۰۰۸ و با هدف انتقال قدرت به مردم بنیان نهاد

بحران مالی و ظهور بیت کوین

در سال ۲۰۰۷ حباب وام‌های رهنی ایالات متحده ترکید و منجر به یک بحران بانکی شد. در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸، Lehman Brothers یکی از بزرگترین بانک‌های ایالات متحده اعلام ورشکستگی کرد. آشفتگی مالی و رکود بزرگ سال ۲۰۰۸ و باعث افزایش بی‌اعتمادی به بانک‌ها و نقش آنها در سیستم مالی شد. بی‌اعتمادی به سیستم مالی کاتالیزوری برای ظهور ابزار کاملاً جدیدی شد که بیتکوین نام داشت:

ابزاری برای رسیدگی به کنترل متمرکز پول و اعتماد مورد نیاز در رسیدگی به پول نقد شهروندان! یک فرد یا گروهی از توسعه‌دهندگان ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به طور رسمی کار روی تاریخچه بیتکوین را در ۱۸ آگوست ۲۰۰۸، با ثبت Bitcoin.org آغاز کرد.  دو ماه بعد، در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ شرحی از این اولین ارز دیجیتال جهان را برای جامعه محدودی از رمزنگاران و توسعه دهندگان در کاغذ سفیدی با عنوان «بیت‌کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا‌به‌همتا» ارسال کرد. وایت پیپر بیتکوین ایده هیجان انگیزی را به ویژه برای جامعه سرمایه‌گذار بیان می‌کرد. توسعه یک ارز با قابلیت کاربرد جهانی اما فارغ از سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی که به عنوان جایگزینی برای ارز فیات تعریف شده است. ایده Whitepaper اهداف مشابهی با مقالات ذکر شده قبلی داشت: امضای دیجیتال امن، عدم نیاز به استفاده از شخص ثالث، اثبات کار و هش در تراکنش‌ها. اگرچه ایده ایجاد پول الکترونیکی خصوصی با استفاده از ابزارهای امنیتی رمزنگاری قبلا در محیط کوچک توسعه‌دهندگان از دهه ۱۹۸۰ منتشر شده بود، اما ترکیبی از همه پیشرفت‌های موجود تا آن زمان برای تشکیل شبکه بیتکوین استفاده شد. بیت‌کوین از فناوری بلاکچین و مفهوم تاییدات بلاک برای محافظت در برابر هزینه‌های مضاعف استفاده می‌کند و امنیت تراکنش‌های بیشتری را نسبت به آنچه بیت گلد پیشنهاد کرده بود، فراهم می‌کند. با گذشت سال‌ها، در ایده اصلی که چام مطرح کرد، بهبودهای بیشتری حاصل شد. این تغییرات بعداً در وایت پیپر بیتکوین ساتوشی ناکاموتو گنجانده شد. از طرفی ساتوشی به Hashcash در وایت پیپر بیت‌کوین اشاره کرد و گفت: «برای پیاده‌سازی یک سرور امضا یا مهر زمانی توزیع‌شده به صورت همتا‌به‌همتا، باید از یک سیستم اثبات کار مشابه Hashcash استفاده کنیم.» ساتوشی ناکاموتو در یک پست انجمن Cypherpunks در سال ۲۰۱۰ اظهار داشت که بیتکوین «پیاده سازی پیشنهاد B-money وی دای در سال ۱۹۹۸ و پیشنهاد نیک سابو Bitgold است». وی دای و آدام بک از اولین کسانی بودند که ساتوشی ناکاموتو هنگام توسعه تاریخچه بیت کوین در سال ۲۰۰۸ با آنها تماس گرفت.تنها چند روز پس از آغاز سال ۲۰۰۹ در ۳ ژانویه اولین بلوک در تاریخچه بیت کوین که به نام Genesis Block شناخته می‌شود، استخراج شد و بلاکچین بیتکوین راه اندازی شد. بلوک جنسیس بیتکوین یا بلوک آفرینش حاوی پیامی نمادین از ساتوشی ناکاموتو است: ساتوشی جمله «صدر اعظم ۰۳/ژانویه/۲۰۰۹ تایمز در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها» را در اولین بلاک قرار داد تا به طور دائم به تلاش موسسات دولتی و رسانه‌ها برای نجات بانک‌ها در آن دوره و پیش شرط‌های اقتصادی که منجر به فناوری بیتکوین شده بود، اشاره کند. اولین معامله آزمایشی حدود یک هفته بعد انجام شد. در ۹ ژانویه، اولین نسخه از نرم افزار بیت‌کوین منتشر شد و در ۱۲ ژانویه، اولین تراکنش در تاریخچه بیت کوین انجام شد و ناکاموتو ۱۰ بیتکوین را برای برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده مشهور کامپیوتر به نام هال فینی ارسال کرد.

چند ماه اول در تاریخچه بیت کوین، تنها برای ماینرهای بلاکچین بیت‌کوین قابل دستیابی بود. ماینرها -که از کامپیوترهای قدرتمندی استفاده می‌کنند که مسائل پیچیده ریاضی را برای کشف بیت‌کوین‌های جدید حل می‌کنند و تأیید می‌کنند که تراکنش‌های قبلی بیت‌کوین مشروع و دقیق هستند- بیت‌کوین را صرفاً برای تجربه با هم معامله می‌کردند. در این مرحله بیت‌کوین ارزش پولی واقعی نداشت. بیش از یک سال طول کشید تا اولین معامله اقتصادی انجام شود.

bitcoin pizza day
طرفداران و حامیان ارزهای دیجیتال ۲۲ می را روز پیتزا می‌نامند

روز جهانی پیتزای بیت کوین

در پایان سال، در ماه اکتبر، New Liberty Standard اولین نرخ مبادله در تاریخچه بیت کوین را منتشر می‌کند که ۱ دلار را برابر ۱۳۰۹.۰۳ بیتکوین می‌داند. ناکاموتو نسخه دوم نرم افزار را در ماه دسامبر منتشر کرد.از تعیین نرخ ارز، تا می ۲۰۱۰ که برای اولین بار کالاهایی از دنیای واقعی با ارز دیجیتال پرداخت شدند، دو سال فاصله زمانی بود. در ۲۲ مه ۲۰۱۰، لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz)، برنامه نویس ساکن فلوریدا، ۱۰۰۰۰ بیتکوین برای دوستش جرمی استوردیوانت در لندن برای خرید دو پیتزا فرستاد. او نیز ۲ پیتزا از پاپا جان به ارزش کل ۲۵ دلار برایش سفارش داد. این معامله هنوز یک واحد بیتکوین را به عنوان کسری از یک پنی ارزش گذاری می‌کرد، با این حال برای ناظران کنجکاو، پتانسیل آن مشخص شد. به افتخار این لحظه مهم، طرفداران و حامیان ارزهای دیجیتال ۲۲ می را روز پیتزا می‌نامند.

چند ماه بعد، ارزش بیتکوین بالاخره آستانه یک پنی را شکست. تاریخچه ارز BTC مشخص می‌کند در روزهای اولیه، اولین تراکنش‌های بیتکوین در انجمن‌های اینترنتی توسط افرادی که کالاها و خدمات را در ازای بیتکوین مبادله می‌کردند، انجام می‌شد. ارزش بیتکوین در ابتدا توافقی بود.  زمانی که کسب و کارهای جدید شروع به پذیرش بیتکوین در کنار ارز سنتی کردند، استفاده از بیتکوین به عنوان ارز نیز رونق گرفت. بیتکوین در سال ۲۰۱۰ در صرافی‌ها در دسترس قرار گرفت. بدین ترتیب علاوه بر ذخیره و نگهداری، تجارت و خرید بیت کوین نیز آسان‌تر شد. این مبادلات باعث شد بیتکوین قیمت قابل اعتمادی در برابر دلار آمریکا پیدا کند.

دارک وب یا دارک نت، بخشی از وب عمیق. وب عمیق اصطلاحی است برای فضای آنلاین از بازارها و وب سایت‌هایی که توسط گوگل یا سایر موتورهای جستجو فهرست نشده است و برای دسترسی به آن به نوع خاصی از مرورگر با نام Tor نیاز دارید. کالاهای غیرقانونی، از ویدئوهای دزدی گرفته تا سلاح و مواد مخدر در دارک وب خرید فروش می شود.

ارزشمند شدن بیت کوین

اولین استخر استخراج، جایی که چندین ماینر منابع سخت افزاری خود را برای بدست آوردن بیتکوین به اشتراک می‌گذارند، برای اولین بار در آن سال بیتکوین را با موفقیت استخراج کرد. نوامبر آن سال ارزش بازار بیتکوین برای اولین بار از مرز یک میلیون دلار گذشت. در سپتامبر ۲۰۱۲ بنیاد بیتکوین برای ترویج توسعه و جذب بیتکوین تأسیس شد.
ماهیت ناشناس بودن و عدم کنترل متمرکز همراه با انعطاف‌پذیری در برابر حملات سایبری، ارز دیجیتال را به یک فرصت پرسود برای مجرمان تبدیل می‎کند و بیتکوین را به بخش تاریک اینترنت سوق داد: دارک نت، بخشی از وب عمیق. وب عمیق اصطلاحی است برای فضای آنلاین از بازارها و وب سایت‌هایی که توسط گوگل یا سایر موتورهای جستجو فهرست نشده است و برای دسترسی به آن به نوع خاصی از مرورگر با نام Tor نیاز دارید. نگاهی به تاریخچه بیت کوین در آن دوره به سرعت به ارز ترجیحی در بازارهای تاریک نت تبدیل شد که کالاهای غیرقانونی، از ویدئوهای دزدی گرفته تا سلاح و مواد مخدر را ارائه می‌کردند. برای سال‌ها، بیش از ۷۰ درصد بیتکوین‌ها در بازارهای دارک نت استفاده می‌شد.

بروزرسانی های بیت کوین

در تاریخ ۱۵ آگوست ۲۰۱۰ شخصی در ماه اکتبر نقطه آسیب‌پذیری را در پروتکل بیت‌کوین مشاهده کرد که امکان انجام تراکنش‌ بدون تأیید صحیح را می‌داد و با سوء استفاده از آن ۱۸۴ میلیارد بیت‌کوین برای خود ایجاد کرد. البته این تراکنش‌ها بلافاصله توسط خود سیستم پاک شدند و باگ سیستم توسط توسعه دهندگان برطرف شد. در ژوئن ۲۰۱۱، Mt. Gox که اولین و بزرگترین مرکز مبادله متمرکز در تاریخچه بیت کوین بود با یک نقض امنیتی جدی برخورد کرد که ده‌ها هزار حساب و بیتکوین آن را به خطر انداخت. که همین مسئله در آخر منجر به ورشکستگی و تعطیلی این صرافی در سال ۲۰۱۴ شد. 

اگرچه ۷ صرافی اصلی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ هک شدند، اما اکنون صرافی‌ها در صورت هک، ضمانت‌های بیشتری برای ذخایر خود ارائه می‌کنند. مثلاً صندوق دارایی امن برای کاربران در Binance، که یک صندوق بیمه اضطراری است. در ضمن آنکه امروزه کیف پول‌ بیت کوین ایمن نیز به راحتی قابل دسترس هستند.

توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویس‌ها در تاریخچه ارز  BTC سعی در بهبود کدنویسی بلاکچین بیتکوین داشتند تا آن را برای اهداف واستفاده‌های مختلف تطبیق دهند. از سال ۲۰۱۱، بیت‌کوین به‌ عنوان مدلی عمل می‌کند که سایر دارایی‌های رمزنگاری براساس آن مسیرهای خود را برای اهداف متفاوت ایجاد می‌کنند. ایده‌های مختلف در مورد طراحی و استفاده از بلاکچین باعث ظهور سایر ارزهای دیجیتال جدید شد و صنعت رمزنگاری بزرگ و بزرگ‌تر شد. با اینکه این امر منجر به افزایش آلت کوین‌ها شد ولی در عین حال این پایگاه وسیع‌تر از برنامه‌های کاربردی، کمک کرد تا ارزش بیتکوین بیشتر درک شود.

سال ۲۰۱۱ برای بیت کوین از چندین جهت اهمیت داشت. از آنجا که بیت کوین به‌صورت منبع باز نوشته شده است، در این سال چندین پروژه بزرگ با به‌کارگیری کد بیت کوین، متولد شدند.

اولین حباب بیت کوین و تصادم آن نیز در همین سال اتفاق افتاد. بر اساس گزارشی در ماه ژانویه، ۱۰۵,۰۰۰ بلاک استخراج شدند که معادل ۲۵ درصد از کل مقدار کوین‌های اولیه بیت کوین بود. در اواسط ژوئن ۲۰۱۱، بهای بیت کوین به ۳۲ دلار رسید؛ اما هک صرافی بزرگ ام‌تی‌گاکس موجب شد تا این کوین ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و در انتهای سال به قیمت ۲ دلار سقوط کند. چنین افت قیمتی به کاهش علاقه و اشتیاق مردم نسبت به ارزهای دیجیتال در آن سال منجر شد.

دو سال از پیدایش بیت کوین گذشته است و این ارز دیجیتال برای نخستین بار در صرافی ام‌تی‌گاکس بر مبنای دلار قیمت‌گذاری می‌شود. گسترش واژه بیت کوین در رسانه‌های محبوب نقطه‌ عطفی برای بیت کوین بود و موجب افزایش محبوبیت آن شد.

در ۲۷ مارس ۲۰۱۱، نخستین صرافی انگلیسی به‌نام بریت‌کوین برای معامله‌ بیت کوین با پوند استرلینگ بریتانیا راه‌اندازی شد. چند روز بعد در ۳۱ مارس، صرافی بیت کوین برزیل، سرویسی را برای مبادله بیت کوین با رئال برزیل و دلار آمریکا ارائه کرد. در ۵ آوریل پلتفرم بیت مارکت تسهیلاتی را برای معامله‌ بیت کوین با یورو و دیگر ارزها ارائه داد. چنین رویدادهایی خرید‌وفروش بیت کوین را برای صدها میلیون کاربر جدید آسان کرده و بازار به‌سرعت گسترش پیدا کرد.

در یکم ژوئن ۲۰۱۱، مقاله‌ای با عنوان «وب‌سایتی در دارک‌وب که هرگونه دارویی (مواد مخدری) در آن یافت می‌شود» در رسانه‌ آمریکایی گاکر منتشر شد. در این مقاله وب‌سایت سیلک رود معرفی شده بود که در آن برای فرار از رهگیری قانونی از بیت کوین استفاده می‌کردند. اینجا بود که افراد زیادی به این حقیقت پی بردند که بیت کوین کاربرد ارزشمندی دارد و کاملاً منحصربه‌فرد است. در این مقاله لینکی به وب‌سایت صرافی ام‌تی ‌گاکس داده شده بود. با گذشت یک هفته پس از انتشار این مقاله، نرخ بیت کوین در مقابل دلار افزایش پیدا کرد و به رکورد جدید ۳۱ دلار دست یافت. تا اینجا قیمت بیت کوین از سال ۲۰۰۹ چند هزار درصد رشد کرده است.

اولین نصف شدن پاداش بلاک (هاوینگ بیت کوین) در این تاریخ اتفاق افتاد. در راستای رسیدن به اهداف اولیه‌ بیت کوین و مطابق با مکانیزم طراحی آن و برای کنترل عرضه و تقاضا، پاداش استخراج بلاک هر چهار سال یک‌بار نصف می‌‌شود. روزهای نصف شدن از پیش برنامه‌ریزی‌شده و تا قبل از سال ۲۱۴۰ که ۲۰,۹۹۹,۹۹۹.۹۷۶۹ بیت کوین استخراج شود، ادامه دارد.

بیت کوین طی سال های دیگر فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد و اخبار مهم و تکان دهنده زیادی را تجربه کرد. قیمت آن همواره تغییر می کند.

بالاترین قیمتی که هر واحد بیت کوین به خود دیده حدود ۶۸ هزار دلار است و همچنان مسیر خود را ادامه می دهد و در فراز و نشیب است. در حال حاضر قیمت هر واحد بیت کوین ۱۹ هزار دلار است. پیش بینی های زیادی توسط افراد مختلف در مورد آینده بیت کوین شده. بیت کوین واحد جدیدی از پول رایج در دنیا شناخته شده و سرمایه های بسیار زیادی را جذب کرده تاکنون بسیاری از افراد سود های بسیاری کسب کرده اند و همچنین افراد زیادی هم به دلایل متفاوت که در مطالب آینده حتما به آن میپردازیم متضرر شده اند. با تمام این اتفاقات بیت کوین هنوز راه بسیاری دارد که باید برود. تا به تایید عموم جهان برسد.

 

در این مقاله ی لاین نت با شکل گیری بیت کوین و در واقع شروع دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شدیم. از اینکه همراه ما بودید صمیمانه متشکریم.

باتشکر از منابع:

https://wallex.ir

https://arzdigital.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه