ورود به دنیای شبکه ...
HAPPY NET DAY

روز جهانی اینترنت مبارک 🙂

روز جهانی اینترنت، بزرگترین روز جهانی اینترنت هر ساله در تاریخ ۲۹ اکتبر جشن گرفته می‌شود. این روز برای بزرگداشت توسعه فناوری ارتباط از راه دور مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد.سیستمی که تابه حال به وسیله انسان طراحی شده، نامگذاری شده است. امروزه به قدری زندگی ما با اینترنت گره خورده است که کمتر امکان دارد به لحظه ای به بدون آن فکر کنیم، تقریبا مانند اکسیژن که مرتب در حال استفاده از آن هستیم. اینترنت به بخش مهمی از زندگی، کار، تفریح، سرگرمی و روابط ما تبدیل شده است و به هیچ وجه نمی‌توان اثرات این پدیده شگفت‌انگیز را نادیده گرفت یا منکر شد. قطعی یا سرعت پایین آن به ما احساس خفگی دهد! این دستاورد آنچنان در زندگی ما تاثیرگذار است که کمتر کسی می تواند نقش اینترنت را در تجارت، آموزش (خصوصا در شرایط کرونا!)، ارتباطات و غیره را بتواند انکار کند! همواره یکی از آرزوهای بشریت این بوده است که بتواند در یک چشم بهم زدن خودش را در مکان‌های مختلف تصور کند که تمامی این موارد از طریق اینترنت مهیا شده است و میتوان تنها با چند کلیک به اطلاعات موجود در سراسر جهان دست یافت.

 

به همین جهت از 13 سال پیش، روز 29 اکتبر در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی اینترنت (World internet day یا به اختصار Internet Day) ثبت شده است.

در این روز، مراسم و نشست‌های گوناگونی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود و جنبه‌های متنوع اینترنت مورد بحث و بررسی کارشناسان و علاقمندان قرار می‌گیرد.

هدف از این روز، نشان دادن تاثیرگذاری فناوری‌های جدید در بهبود سطح زندگی مردم جهان، و نیز فرصتی برای درک بیشتر این فناوری‌ها و عملکرد آنها می‌باشد.

اولین بار در 29 اکتبر سال 2005 (7 آبان 1384) روز جهانی اینترنت جشن گرفته شد و سال به سال بر شکوه این مراسم افزوده می‌شود.

گفتنی است این مراسم یک وب‌سایت مخصوص به خود هم دارد که با آدرس www.theinternetday.com در دسترس عموم قرار دارد.

اکنون انسان‌ها می‌توانند با چند کلیک و یا چند ضربه بر روی تلفن همراه هوشمند خود به اخبار سراسر جهان دست یابند. در حال حاضر برقراری تماس‌های ویدیویی با افرادی در چهار گوشه جهان، نه تنها عجیب نیست بلکه به موضوعی عادی و پیش پاافتاده تبدیل شده است.

ما مهمترین اختراع در تاریخ بشر را جشن می‌گیریم. هر چند اینترنت بدون یک میلیون اختراع مهمی که پیش از آن پدید آمده، شکل نمی‌گرفت ولی به سختی می‌توان اختراع دیگری یافت که به اندازه اینترنت تا این حد بر انسان‌ها اثرگذار بوده باشد.

THEINTERNETDAY

تاریخچه اینترنت

خیلی سخت میشه باور کرد که اولین ارتباط اینترنتی وقتی برقرار شده که فقط چند ماه از راه رفتن نیل آرمسترانگ ( فضانورد آمریکایی زادهٔ ۵ اوت ۱۹۳۰ در واپاکونتا، اوهایو) گذشته بود! اما در آن زمان توسط دولت آمریکا عمومی نشد و فقط در چارچوب فعالیت های نظامی از آ» استفاده میشد بعدها در سال دهه 1960 میلادی نسبت دارد که در آن زمان، دولت آمریکا طرحی به نام آرپا برای مرتبط ساختن رایانه‌های سازمانی بزرگ به یکدیگر در دست اجرا داشت. در ادامه آن در دهه ۶۰ سیستم هایی بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک سازمان را از طریق شبکه مختص همان سازمان فراهم می‌کردند. به طوریکه کامپیوترهای موجود در بخش‌ها یا طبقات مختلف می‌توانستند با یکدیگر تبادل اطلاعات کرده و امکان ارسال نامه بین بخش‌های مختلف سازمان را فراهم می‌کردند که اکنون به این سیستم ارسال نامه پست الکترونیک می‌گویند. اما برای اتصال و ارتباط دادن این شبکه‌های پراکنده که هر کدام به روش خودشان کار می‌کردند استاندارهای جدیدی توسط کارشناسان وضع شد.

در سال ۱۹۶۱ در ۲ ایالت، ۴ کامپیوتر توانستند به راحتی ارتباط برقرار کنند. در این حین نام آرپا، به آرپانت تغییر یافت. تا پایان سال ۱۹۷۹ میلادی، پانزده مکان مختلف به آرپانت متصل شده بودند که نشانه بسیار خوبی برای رشد این تکنولوژی بود. کلمه اینترنت نیز در دسامبر سال ۱۹۷۴ آغاز شد و همه برای توصیف شبکه جهانی از این کلمه استفاده کردند.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی پروتکل‌های جدیدتری توسط رابرت کان (Robert E. Kahn) و وینت سرف (Vint Cerf) تعریف شد و بر روی بسیاری از سیستم عامل تست شد. تا اینکه در سال ۱۹۸۳ اولین شبکه برپایه بسته پروتکل اینترنت (TCP/IP) با جایگزین شدن پروتکل های قدیمی NCP آرپا، شروع به کار کرد.

در سال ۱۹۹۱ یک برنامه‌نویس سوئدی به‌ نام تیم برنرز لی، وب جهان‌گستر (www) را در سال ۱۹۸۹ اختراع کرد و سازمان اروپایی پژوهش درباره ذرات این پروژه را به اطلاع همگان رساند.

موزایک (Mosaic) اولین مرورگری بود که «وب‌گردی» را رواج داد. رابط کاربری گرافیکی موزایککه در سال ۱۹۹۳ راه‌اندازی شد، امکان جست‌وجو در صفحات وب چندرسانه‌ای را برای کاربران ​​فراهم می‌کند. کمی بعد، توسعه‌دهندگان موزاییک، نت‌اسکیپ نویگیتور (Netscape Navigator) را در سال ۱۹۹۴ راه‌اندازی کردند و ویژگی‌هایی را که امروزه مانند HTTP cookies و JavaScript استفاده می‌شوند، پیشنهاد کردند.

از آن زمان تاکنون اینترنت از بسیاری لحاظ تغییر پیدا کرده است. اینترنت هم اکنون دارای پروتکل‌های ارتباطی گوناگون است، که بوسیله آنها نوع تبادل اطلاعات در سطح شبکه اینترنت تعیین می‌شود.

در این مقاله ی لاین نت با روز جهانی اینترنت آشنا شدیم و اطلاعاتی کسب کردیم. از اینکه همراه ما بودید صمیمانه متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه